Говорите Ви російською, англійською чи італійською, можна сказати, що у всіх нас одна спільна мова — мова проблем! Прислухайтесь до себе та оточення — скільки разів на день ми згадуємо слово «проблема»: «у мене проблеми з...», «моя головна проблема...», «мені здається, проблема в...», «твоя проблема в тому, що...»

Справжня лінгвістична пастка, звичне сприйняття дійсності! Ми просто звикли дивитись на людей, ситуації та події як на ... проблеми! Переконання в тому, що проблеми є, змушує нас весь час шукати рішення. Цей пошук теж стає звичкою. І тому ми постійно відчуваємо тонке внутрішнє напруження між тим, що «тут» (проблема) і що «там» (рішення). Деякі люди настільки звикають до проблем, що коли немає ніяких очевидних проблем, вони почувають себе незручно й починають свідомо та несвідомо шукати проблеми! А інші навіть спеціально створюють проблему, щоб можна було потім полювати на рішення! Кінець кінцем людина одержує запрошення на семінар, який обіцяє покласти край всім проблемам, за назвою «Проблема позитивного мислення»!

Коли я називаю щось проблемою, по суті це значить, що я маю якісь труднощі (психологічні або фізичні) з чимось, кимось або в якійсь ситуації, і я не знаю, що з цим робити. Як швидко я знайду рішення залежить від того, наскільки творчо я буду до всього ставитись.

Пропонуємо кілька підходів до пошуку рішень. Можливо, вони допоможуть впоратись з тими труднощами, які, на вашу думку, у вас в даний момент є.

1. Раціональний підхід

Більш за все підходить для вирішення тих питань і ситуацій, які лежать на поверхні й пов`язані з повсякденним життям, організацією та координуванням, наприклад, як розмістити стільці в кімнаті, чим нагодувати гостей. В таких випадках зазвичай потрібна лише раціональна стратегія.

2. Аналіз причин

Іноді ми не усвідомлюємо, що бачимо лише симптоми, але не виявляємо причину проблеми. Тому в деяких випадках, перш ніж шукати рішення, треба провести попередній аналіз і намагатися визначити істинну причину. Якщо бути абсолютно чесним з собою, то ставлячи питання «чому», можна виявити, що корінь практично всіх наших проблем криється в нестачі самоповаги або неправильній самооцінці. Наприклад: Мені доводиться так багато працювати. Чому? Тому що я нікому не доручаю частину роботи. Чому? Тому що мені подобається робити все самому. Чому? Тому що мені хочеться одержати визнання від інших за добре виконану роботу. Чому? Тому що мені необхідне їх визнання для підвищення самооцінки.

3. Інтуїція

Інтуїція — це вроджена мудрість, або природне розуміння того, що істинно й правильно. Це те, що криється глибоко в нашому серці. В найскладніших взаємостосунках та ситуаціях допомагає саме інтуїція, оскільки вона дозволяє побачити й зрозуміти приховані, неочевидні речі. Просто спостерігаючи за реакцією людини, можна відчути, що відбувається у неї в душі, в її внутрішньому світі.

Якщо в чомусь немає чіткості, лише замішання, інтуїція допомагає заспокоїтись та зупинити хаотичний пошук відповідей. Якщо довіритись своїй інтуїції та занурити питання в підсвідомість, то відповідь або рішення прийдуть природним чином в точний момент. Згадайте відому народну мудрість: «Ранок покаже».

4. Досвід, досвідчена людина та оригінальне мислення

В деяких ситуаціях треба просто запросити «експерта», оскільки потрібні спеціальні професійні знання та вміння. Тому не беріть все на себе, а зателефонуйте спеціалісту.Тим не менше і в нашій скарбничці досвіду може бути якийсь метод, котрий ми вже застосовували колись для вирішення схожої проблеми. Хоч не буває двох однакових сценаріїв, але часто шляхи до вирішення різних проблем схожі.

Оригінальне мислення може дуже допомогти у важких стосунках. Спробуйте уявити себе кимось іншим, хто старше та мудріше, а потім думайте, уявляйте, що б робила і говорила та людина. Такий підхід допомагає нам відсторонитись від от свого власного сприйняття проблеми, подивитись на неї збоку і, можливо, побачити ситуацію в новому світлі.

5. Візуалізація рішення

Що ви робите, коли виникають проблеми в конфліктних взаємостосунках? Знайдіть час, щоб поміркувати про стан стосунків. Потім подумайте, якими вам хотілось би бачити ці стосунки: немає переможців та переможених, є лише повна гармонія. Уявіть це, відчуйте, продумайте. Коли є чітке бачення, ми автоматично починаємо розуміти, що треба робити для втілення цього на практиці.Якщо пам`ятати, що ми не можемо керувати іншою людиною або «змусити» її щось робити, то слід поміркувати над тим, які навички та здібності треба розвинути в собі, щоб справляти вплив на інших. Коли є чітке бачення результату, але ми жорстко не прив`язані до нього, то це допомагає залишатись зосередженим та уважним, особливо в ті моменти, коли є спокуса знову зробити те саме.

6. Глибоке самоусвідомлення

Вміння чітко бачити різні сторони проблеми, реальну причину складної ситуації, здатність творчо підходити до пошуку правильного рішення, залишатись зібраним та терплячим, відкритим та гнучким – все це вимагає високого рівня свідомості. Насправді, це природні та вроджені властивості свідомості людини. Однак вони слабшають та притуплюються під впливом наших емоцій, реакцій і негативного мислення.

Самоусвідомлення ґрунтується на усвідомленні себе духовною істотою. Якщо ми ототожнюємо себе зі своєю фізичною формою, то ситуації, з якими ми стикаємось в цьому великому світі, здаються нам величезними в порівнянні з нами, чиї фізичні можливості не такі великі і здебільшого обмежені. Якщо ж ми пізнаємо себе як духовну енергію, ми починаємо відчувати свою безмежність і безкінечність! Ми починаємо дивитись на себе іншими очима: ми більше, вище й ширше всіх проблем, взятих разом. Таке усвідомлення здатне перетворити гору в макове зерня, а жахливу подію – в укол шипа.

7. Рішення проблеми в корені

Коли ми називаємо щось проблемою, наша свідомість вирішує, що це проблема. В дійсності, саме тут, тобто в нашій свідомості, проблема створюється і тут же існує. Це просто сприйняття, інтерпретація ситуації. Мова не про те, що ситуації немає, але ж це просто ситуація. Проблема – це вже особисте сприйняття ситуації, що супроводжується емоційним болем і тягарем, що позбавляє нас енергії та здатності точно діяти. Якщо внутрішньо відсторонитись від ситуацій, не вмикаючи емоції, то можна чітко побачити, що необхідно робити в кожній конкретній ситуації.Це все вони!

Коли в усьому винні «вони», це теж проблема! Не можу знайти «з ними» спільну мову. Навіть не хочу розмовляти «з ними». Це «з-за них» я дратуюсь, засмучуюсь, печалюсь і не відчуваю ніякого щастя. Це «вони» заважають мені, стоять на моєму шляху.

Багато хто так і живе все життя, звинувачуючи інших, і навіть не помічає цього. Однак деякі пробуджуються і усвідомлюють глибоку істину: інша людина ніколи не є проблемою. Лише коли ми усвідомлюємо, що це не «вони» думають і почувають за нас, ми зможемо побачити причину проблем. Це дуже просто! Кожен раз, коли ми когось звинувачуємо в своїх проблемах, ми просто чогось хочемо від цієї людини, тобто перекладаємо на неї відповідальність за наше щастя. Лише коли ми усвідомлюємо, що наше щастя і задоволення – результат нашої власної внутрішньої роботи, тоді-то й зникнуть всі наші проблеми. Проблем немає, є лише люди, які роблять те, що роблять, просто ситуації, які приходять та відходять, просто світ довкола нас, який постійно змінюється.

Насправді, немає ніяких проблем, якщо ви так вирішите! Таке сприйняття звільняє нас від думки, що нам весь час щось заважає і що завжди щось не так. Абсолютно все і всі просто приходять… і відходять! Звичайно, прийняти такий світогляд зовсім не просто, якщо все життя був «запрограмований» на те, щоб сприймати все як «проблему» і розмовляти на мові проблем!Спробуйте прожити один день, не сприймаючи і не називаючи нічого «проблемою». Спочатку ви помітите відчуття легкості, а потім прийде внутрішній спокій і сила, і можливо в кінці дня виникне думка: «Сьогодні я насправді був хазяїном свого життя».

А ще можна користуватись популярним на сьогодні девізом, який став свого роду кліше, але все одно зберігає свою цінність: «Проблем немає, є тільки можливості». І тоді вам треба просто спитати себе: «Яка тут схована можливість?»