Для більшості з нас успіх — це якісь досягнення у світі. Для багатьох успіх — це не досягнення, а визнання і оплески. Для інших - це не кінцева мета, а рух до неї, коли сам шлях приносить задоволення та дарує відчуття успіху: такі люди цінують процес більше, ніж нагороду. Деякі люди взагалі відмовляються прагнути успіху, іноді з-за страху перед поразкою, а іноді з-за страху перед … самим успіхом! І мало, хто буде вважати себе цілком успішним, якщо просто буде проживати кожен день з відвертістю та простотою!

На якомусь етапі життя всі ми неодмінно ставимо собі це питання: «Що ж успіх означає для мене?» - навіть якщо це питання залишається в нашій свідомості всього на кілька хвилин! Однак, якщо ми не замислимось над цим питанням глибоко, то скоріш за все ми просто будемо сліпо наслідувати ідеї інших та жити за чужими мірками успіху, про які, як правило, ми дізнаємося ще в дитинстві та переносимо їх потім в своє доросле життя. Можливо, ми не помічаємо зв`язку між своєю незадоволеністю, наскільки б вона не була поверхневою або глибокою, та відсутністю усвідомленого уявлення про те, що ж таке «успішне життя» та що означає відчувати себе успішною людиною. Саме завдяки ясності в свідомості та внутрішній мудрості ми здатні спрямовувати та фокусувати свою енергію. Тоді приходить відчуття, що наше життя наповнене сенсом.

А що ж є ціною успіху? Це речення, яким багато сьогоднішніх «гуру успіху» починають та закінчують свої виступи. Це означає, наскільки ви готові пожертвувати чимось для того, щоб досягти бажаного успіху. Наскільки завзято ви готові працювати? До яких жертв ви готові? Цікаві питання, але всі вони налаштовують на важку працю!

А як би Ви визначили поняття «успіх»? Що це: завершення чергового завдання, ще одна добре зроблена робота, виконана обіцянка, зданий екзамен, одержана медаль, підкорена вершина гори, попадання в ціль, щаслива сім`я або ж передача спадку потомкам, завдяки чому вас ще довго будуть згадувати після вашого відходу? Ваші переконання стосовно успіху будуть справляти величезний вплив на все ваше життя. Якщо ви вирішите наслідувати переважний на сьогодні стереотип, то успіх буде вимірюватись для вас кількістю надбань: чим більше ви маєте, тим більш ви успішні.

Що ж означає бути успішним? На якому рівні, в якому контексті і згідно з чиїми стандартами? Якщо ви знайдете час, щоб серйозно обдумати це питання, то, скоріш за все. ви прийдете до достатньо очевидного висновку, що на самому глибинному рівні успіх в житті — це не щось матеріальне, це не те, чим можна володіти, що можна виграти або навіть притягнути до себе!

Успіх — це стан душі. Деякі називають це задоволенням, або щастям, або душевною рівновагою. Для деяких саме ці ознаки є найбільш глибокими та значимими «симптомами успіху», але лише в тому випадку, коли є внутрішня стабільність, твердість та непідвладність будь-якого роду зовнішнім впливам.